Zawiadomienie o śmierci Członka koła – Wandolina Wolnego

W niedzielę 13.08. w wieku 92 lat do „Krainy wiecznych łowów” odszedł nasz wieloletni łowczy – od 2001 r. łowczy honorowy KŁ Kudypy –  Wandolin WOLNY.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 17.08. (czwartek) o godz. 14.00 Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, a następnie Kolega Wandolin pochowany zostanie na Cmentarzu Parafialnym w Gietrzwałdzie.

ŚP Wandolin WOLNY – członek Polskiego Związku Łowieckiego od 1948 r.,  w tym roku wstępuje również do Koła Łowieckiego „Ryś” przy Zarządzie Budownictwa w Olsztynie. Rok później zdaje pierwszy sprawdzian łowiecki, którym objęci byli w tamtym czasie wszyscy myśliwi. W 1950r. po maturze zostaje powołany do szkoleniowej Kompanii Oficerów Rezerwy w Siedlcach i już jako żołnierz w 1951r. bierze udział w zawodach strzeleckich w Lublinie zajmując pierwszą lokatę, a w 1952r. na Spartakiadzie Wojska Polskiego zajmuje drugą lokatę. Dzięki osiągnięciom na Spartakiadzie wzbudza zainteresowanie Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego i zostaje powołany do Kadry Narodowej w konkurencji strzelania do rzutków „trap”.

Jako członek Kadry Olimpijskiej, zdobywa trzecie miejsce na Mistrzostwach Polski, a następne sukcesy to Mistrzostwo Polski w 1955r. i trzecie miejsce drużynowe w Bukareszcie na pierwszych strzeleckich Mistrzostwach Europy. Następne osiągnięcia w strzelectwie to trzecie miejsce w 1956r. na Mistrzostwach Wojska Polskiego oraz czwarte miejsce drużynowo na Mistrzostwach Świata w Moskwie w 1957r. i drugie miejsce na Mistrzostwach Polski w 1958 roku. W kadrze narodowej startował z naszym wielokrotnym olimpijczykiem i wicemistrzem olimpijskim z Melbourne (1956) w konkurencji trap Adamem Smelczyńskim.

Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczyna pracę w Związku Hodowców Drobnego Inwentarza w Siedlcach. W 1960 roku jest jednym z założycieli Koła Łowieckiego „Podlasie” i rozpoczyna pracę nad introdukcją bażanta w łowiskach siedleckich, którą kontynuował następnie również w KŁ Kudypy.  Działał w Powiatowej Radzie Łowieckiej w Siedlcach, a w roku 1969 zostaje Łowczym Koła Łowieckiego „Podlasie”.

W 1972 roku osiedla się w Gietrzwałdzie – gdzie uzyskuje członkostwo w naszym Kole Łowieckim „Kudypy” i jest zarazem członkiem ostatniej Powiatowej Rady Łowieckiej w Olsztynie. Przez ponad dwadzieścia lat pełnił w KŁ Kudypy funkcję łowczego, a w 2001 r.  Walne Zebranie Członków Koła nadało mu tytuł Honorowego Łowczego KŁ KUDYPY.

           Odznaczony srebrnym i złotym medalem zasługi Łowieckiej.