Stop Leśnym Kidnaperom

KŁ Kudypy dba o przyrodę !

Akcja „Stop Leśnym Kidnaperom”

       W kwietniu 2023r w SP w Biesalu zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia przyrodniczo – łowieckie „Stop leśnym kidnaperom”. Głównym celem zajęć było zwiększenie świadomości, by nie dotykać i nie zabierać z lasu dzikich zwierząt.

        Maj i czerwiec to w lesie czas narodzin saren, jeleni i łosi oraz innych zwierząt.  Podczas lekcji teoretycznej dzieci poznały środowisko życia wybranych dzikich zwierząt, dowiedziały się o ich naturalnych zachowaniach, potrzebach i więziach społecznych.

        Kolejne zadanie w trakcie zajęć to wykonanie plakatu informującego o akcji. Uczniowie wypracowali zasady, co należy zrobić jeśli spotkamy zwierzęta. Oto one:

     1. NIE BIERZ NA RĘCE!

  1. NIE RÓB ZDJĘĆ!
  2. NIE KARM!
  3. POZOSTAW JE W TYM SAMYM MIEJSCU, GDZIE ZOSTAŁO ZNALEZIONE.

        Plakat wykonany przez młodych przyrodników obejmował również ciekawe spostrzeżenia:

  • Maluchy zostawiane są przez leśne matki w celu ochrony przed drapieżnikami.
  • Dzikie zwierzęta mają dobrze rozwinięty instynkt macierzyński.
  • Zwierzęta leśne to zwierzęta dzikie, których nie wolno dotykać,
  • Pamiętajmy! Najlepszym środowiskiem dla dzikich zwierząt jest las, w którym znajdują zarówno odpowiednie pożywienie, jak i bezpieczeństwo.
  • Jeżeli dotkniemy napotkane w lesie młode zwierzę, zamiast mu pomóc, zaszkodzimy. W przypadku, gdy człowiek dotyka zwierzę, próbując mu pomóc, mając najlepsze intencje, zostawia na nim swój zapach. W takim przypadku, matka odrzuca młode czując zagrożenie ze strony człowieka.

        Całe spotkanie  okazało się niezwykle potrzebne, ciekawe, satysfakcjonujące zarówno dla dzieci jak i nauczyciela. Uczniowie byli bardzo aktywni na zajęciach, wykazywali duże zainteresowanie problemem i zadawali dużo pytań.